Хуст

Область: Закарпатська

\Місто Хуст – це мальовничий куточок, розташований у долині Карпат, омитий ріками Тиса, Ріка та Хустець. Містечко сховалось у Закарпатській області за годину їзди від Мукачево. Центральна частина міста – чудова, оповита Замковою горою, архітектурними будівлями та красою Карпат. Тут витає дух історії, тут завжди привітні люди.

Містечко Хуст, що на Закарпатті, є не надто великим за розмірами, але по-своєму цікаве і не схоже ні на яке інше. У місті є костел, церкви, пам’ятники видатним особам, історичні місця, музей, могили, меморіальні дошки.

Важливою пам’яткою є руїни замку, датовані ще ХІ століттям, які розташовані на окраїні міста.

otdyhaem.com.ua

otdyhaem.com.ua

Сьогодні – це, на жаль, лише залишки колись могутньої фортеці. Але замок має свою довгу і поважну історію.

Замок

ua-reporter.com

ua-reporter.com

Більшість істориків зв’язують будівництво Хустської фортеці з королем Ласло І (1077-1095) – Ладиславом Святим, а саме з тим часами, коли він почав посувати межі Мадярської держави на північний схід – у Карпатські гори, і Хустський замок був побудований якраз для позначення межі Мадярської держави та її захисту, а також для приборкання переможених русичів.

Тим часом латинські джерела періоду Х-ХІ століття ці землі позначають як “terra nullius” себто “земля нічийна”, а мадярський історик І. Сіладі у своїй “Загальній історії Мараморошу”

Перші згадки про початок будівництва замку належать до 1090 року, а закінчення будівницва позначають 1191 роком, оскільки серед руїн знайдено камінь саме з таким написом. А в хроніках з часів середини 13 століття, у яких говориться про указ Бели будувати кам’яні замки для захисту від повторної навали татаро-многолської орди, вже пишеться не про будівництво Хустського замку, а про його реставрацію. Згадують мадяри і про міфологічного воєводу Хуста, але до своїх його не причисляють. Тому тези про первинну належність Хустського замку ще належить досліджувати.

Хустська Реформатська церква

ua-travels.livejournal.com

ua-travels.livejournal.com

Колишній Єлизаветинський костел 13 століття. Кам’яний, потинькований, однонавний. Нава перекрита хрещатими склепіннями. Мури храму в інтер’єрі прикрашені пілястрами. Костел вибудований в стилі готика, оборонного типу. Зі сходу — гранчата абсида, зміцненаконтрфорсами. На західному фасаді — вежа, яка слугувала дзвіницею. Дахи колишньої церкви Святої Єлизавети були перебудовані у 18 столітті. Споруда зберегла готичні вікна. Територія обнесена кам’яними мурами з двома брамами.

Православний Свято-Благовіщенський храм (1929 року)

m.ok.ru

m.ok.ru

Хустський Свято-Благовіщенський храм збудований із цегли на земельній ділянці, яку подарував під будівництво храму власнику маєтку Михайло Палканинець. У 2007 році повністю замінено покриття даху і куполів добротною жерстяною покрівлею, пофарбовано стіни, облагороджено прилеглу до храму територію. Храм є духовним джерелом для хустян, а також чудовою архітектурною окрасою нашого міста. Він служить і буде служити для сьогоднішніх і майбутніх поколінь. Храм є не тільки визначним духовним серцем Хуста, але й по праву може бути включений до списку туристичних маршрутів. Його можна відвідати у вихідні дні та в дні релігійних свят.

Римо-католицький костел Святої Анни (1802 року)

mistaua.com

mistaua.com

10 серпня 1799 року римо-католицькій общині Хуста уряд дозволив розібрати східну частину замку і цей дешевий будівельний матеріал використати для будівництва римо-католицької церкви. Дзвін, який нині знаходиться на церкві, також походить від часової вежі Хустського замку. Перенесений сюди був із замку й оригінальний годинник, який чудом уцілів після пожежі. При його встановлені виявилося, що пошкодженим був тільки механізм бою, котрий довелося замінити новим. Сьогодні годинник показує місцевий час. З середніх віків тут зберігається одна із найбільших святинь католиків – сентолтар. Католики називають її «Святинею зі святинь». Сентолтар – святий вівтар – зроблений зі щирого золота в Туреччині і символізує тіло Ісуса Христа. Має вигляд царських воріт, розміром близько 50 на 30 см.

Цікавинки поблизу селища

Долина нарцисів vsitury.com.ua

Долина нарцисів
vsitury.com.ua

В урочищі Кіреші між річками Тиса та Хустець знаходиться унікальна долина. Один раз на рік вона перетворюється на справжнє диво. На зеленому оксамиті трав сходять мільйони білих зірочок диких нарцисів. Легким квітковим туманом вони вкривають підніжжя карпатських гір, створюючи просто дивовижної краси картину.У Долині нарцисів поширений вид дикий вузьколистий нарцис, він є підвидом поетичного нарциса (Narcissus poeticus). Насправді це високогірні рослини. Та щоб побачити карпатську квіткову долину, не потрібно підніматися у гори. Вона знаходиться у доступному місці, на висоті всього 200 метрів над рівнем моря.

Карпатська Долина нарцисів теж має свою легенду

tour-u.in.ua

tour-u.in.ua

У князя, що мешкав у старому Хустському замку, була красуня-донька. Дівчину, яка от-от мала досягти повноліття, звали Руся. Коли День народження настав, батько влаштував великий бенкет, накликавши в замок знатних вельмож і городян. Гості принесли дорогі подарунки, та був серед них і особливий, який сподобався князівні найбільше. Велика красива ваза, на якій, наче живі, мерехтіли квіти граціозного білого нарциса. То був подарунок від гончара Іванка. Закохані таємно від всіх зустрічались мало не щодня. А місцем побачень була мальовнича долина біля високих гір.

Одного дня князь таки довідався про побачення Русі та Іванка. Розлючений, він вхопив подаровану вазу і жбурнув її до низу з гори. Дрібним дощем розсипалась ваза, розбита об камінь. А на ранок у долині під горою почали сходити білі квіти, схожі на зірки синього неба на фоні зелені трави.

 

За інформацією з сайтів: Вікіпедія, Хустська міська рада, Стежками.com, Всвіті

Ви дещо не врахували