На мальовничому березі річки Збруч розташоване прадавнє містечко Сатанів. Оповита легендами його минувшина. Щедра тутешня природа, вапнякові гори, ліси, цілющі джерела, чисте повітря, зрештою, руїни древньої фортеці, монастиря, синагога, давнє кладовище, міська брама, печери – все це вабило і вабить сюди не лише істориків, науковців, а просто пересічних людей.
До сьогодні виникають чимало суперечок щодо назви містечка. Одні кажуть, що назва “Сатанів”має римське походження. Коли римське військо імператора Трояна після здобуття Дакії рухалося на Північ, то один із воєвод, дійшовши до місця, де зараз розташований Сатанів, запитав у легіонерів “Satannon?” (“Досить, чи іти далі?”). У відповідь почув: “Sat”, що й дало назву селищу.
За іншою версією, в часи хрещення Русі сюди, на береги Збруча, прийшли гнані новою вірою язичницькі священики. Язичницькі обряди вершились в цій місцевості аж до ХVІІ століття. Як відомо, все, що було пов’язано із язичництвом, церква оголосила сатанинським. Найбільш вірогідно, що назва містечка походить від молдавського “Сат”– велике село. Згодом його стали називати Сатанів. У давні часи тут проживало чимало молдаван. Молдавське словосполучення “Сату Ноу”– “Нове село” і дало, очевидно, назву містечку.
І досі невідомий точний час виникнення Сатанова. Перша письмова згадка про місто датується 1404 роком. Тоді польський король Владислав ІІ Ягайло подарував Сатанів Петру Шафранцю за військові заслуги. Через деякий час, у 1431 році, ці землі перейшли Петрові Одровонджу. У 1443 році Сатанів отримав статус містечка, а в 1641 році йому було надано Магдебурзьке право.
Ідея створення Сатанівського замку
Сатанівський кам’яний замок будували для захисту населення від частих набігів татар. Він знаходиться на березі річки Збруч. Замок був побудований приблизно в 5 столітті. Раніше на його території також перебували оборонні укріплення. У 7 столітті Сатанів стає володінням роду Сенявських. Саме вони перебудували його і зміцнили, при цьому надавши йому п’ятикутна форму.
У наш час від замку залишилися три кутові вежі та одна кругла, яка стоїть окремо, а також деякі частини стін фортеці.
Міська брама
Браму закладено в XV столітті на місці давнього південного в’їзду в Сатанів. У XVI столітті браму перебудували. Вона влилася в загальну систему оборонних мурів міста, з’єднавшись із Сатанівським замком. У другій половині XVII століття браму було пошкоджено. 1724 року її відновили, при цьому надбудували зубчастий декоративний парапет на білокам’яних консолях.
Сатанівський монастир
Коли був закладений Сатанівський монастир не відомо. Відомо, що вже в 1600 р. існував. При монастирі діяв єдиний в Україні цех лірників, яких часто помилково називають жебраками. Лірники були мандрівними народними співцями, ремеслу яких довго навчалися та ремесло яких передавалося часто по спадковості. Лірники співали думи про колишню козацьку славу та пісні релігійного змісту, а також жартівливі шумки, найчастіше біля церкви та відвідували козацькі могили, на яких співали думи.
Троїцька церква знаходиться на території монастиря. Вона датується першою чвертю XVII століття. У XIX столітті прибудовано бабинець.
Сатанівська синагога
пам’ятка містобудування та архітектури України національного значення. Розташована в селищі міського типу Сатанів Городоцького району Хмельницької області. Датується 1532 роком . Пам’ятка є характерним твором у стилі ренесансу. Це один із найкращих зразків синагог оборонного типу, які збереглися до нашого часу.
За інформацією з сайтів: Вікіпедія, ua.igotoworld.com, Проскурів,