Глухів

Область: Сумська

Ще за часів Русі Глухів був добре укріпленим поселенням Чернігівського князівства, а перша згадка датована 1159 роком, хоча непрямі джерела свідчать, що місто існувало ще у 992 році. Через Глухів проходив важливий торговий шлях, який пізніше з’єднав Москву та Київ.

За козацької доби тут розташовувалося сотенне містечко Ніжинського полку, яке з 1708 року по 1764 рік було столицею Гетьманщини. З козацької доби частково уціліла фортеця із мурованою Київською брамою, а також Радний майдан, Миколаївська та Вознесенська церкви. Пройшовши вузенькими вуличками, можна вийти до Тріумфальної арки, розташованої на Києво-Московській вулиці. Ця пам’ятка архітектури позначає стару межу міста та знаходиться на верхівці оборонного валу козацьких часів.

Тріумфальна арка galleryua.com

Тріумфальна арка
galleryua.com

Мурована споруда розташована на західному краю історичного середмістя над заплавою р. Есмань. Протягом ХVІІ- ХVІІІ ст. була важливим елементом фортифікаційної системи Глухова. Муровану фортечну браму з кордегардіями збудовано в 1766-1769 рр. під загальним наглядом архітектора Андрія Квасова на місці однойменної дерев’яної брами. 1804 р. за проектом чернігівського губернського архітектора Антона Карташевського замість старих кордергардій прибудовано обабіч арки-проходи для пішоходів та великі прямокутні в плані кордегардії.
Загальне стилістичне вирішення – у формах, перехідних від барокко до раннього класицизму.Київська брама є рідкісним зразком оборонного зодчества ХVІІІ ст., що уцілів дотепер.

Будинок чоловічої гімназії

Будинок чоловічої гімназії invtur.com.ua

Будинок чоловічої гімназії
invtur.com.ua

Збудований у 1860-х роках як земький будинок і пристосований під навчальний заклад у 1874 та 1889 рр., стоїть поряд з будинком Учительского інституту. Вирішений у стильових формах класицистичного напрямку історизму.

У гімназії навчались талановиті діти з Глухова і повіту, багато з яких стали видатними діячами культури. Цей навчальний заклад закінчили Микола Прокопович Василенко – фундатор Української академії наук, видатний історик і правник, міністр освіти Української держави в 1918 р., мистецтвознавець Федір Людвигович Ернст, історик і археолог, дослідник стародавнього Криму Микола Людвигович Ернст, художник-графік Георгій Іванивич Нарбут, поет, редактор, директор РАТАУ Володимир Іванивич Нарбут, композитор Юрій Олександрович Шапорін та ін. На сьогодні це одне з приміщень Глухівського державного педагогічного університету.

Тюремний замок

risu.org.ua

Тюремний замок risu.org.ua

Руїни старовинної тюрми, про існування якої згадувалося ще у XVII столітті. Будівля була досить потужною, із стінами, що входять на три метри вглиб – щоб неможливо було зробити підкоп.

Чотири церкви Глухова

Миколаївська церква glukhivturistichniy.eto-ya.com

Миколаївська церква
glukhivturistichniy.eto-ya.com

Миколаївська церква, збудована наприкінці XVII століття в стилі козацького бароко – це найстаріша будівля міста. Розташована вона якраз поблизу автостанції та продовольчого ринку, що знаходяться на Радному майдані. Саме тут ставали на гетьманство Іван Скоропадський, Данило Апостол та Кирило Розумовський, а раніше виголошували анафему Іванові Мазепі та публічно спалювали його опудало. Зараз майдан слугує місцем паркування автобусів та таксі.

Миколаївська церква – єдина будівля зодчого Матвія Єфімова, що збереглася до наших днів. Вона є пам’яткою історії та архітектури національного значення. Цікаво, що на одній із стін церкви є ікона Божої Матері «Троєручниця».

Трьох-Анастасіївська церква risu.org.ua

Трьох-Анастасіївська церква
risu.org.ua

Найбільшою культовою спорудою Глухова є Трьох-Анастасіївська церква – пам’ятка архітектури національного значення. Її будівництво почалося на місці згорілого Воскресенського храму у 1717 році. Споруда була дерев’яною і її не оминула доля попередника. Кам’яну церкву у російсько-візантійському стилі, яку ми знаємо нині, збудували завдяки підтримці меценатів Миколи та Федора Терещенків. Трьох-Анастасіївська церква стала їх сімейною усипальницею. За легендою, під землею між церквою та маєтком Терещенків є підземні ходи, якими раніше користувалися цукрозаводчики, щоб непомітно дістатися храму. Якщо ці ходи й були, то зараз вони вже засипані.

Поруч із церквою знаходиться давно непрацююча водонапірна вежа, яку в теплу пору року використовують як оглядовий майданчик. Із верхівки вежі відкривається дуже гарний вид на місто, яке можна побачити від краю до краю.

sash.io.ua

Спасо-Преображенська церква sash.io.ua

Трохи далі на площі Рудченка поблизу меморіалу пам’яті загиблим у Другій світовій війні знаходиться Спасо-Преображенська церква — тетраконховий храм. Будували її за межами старого поселення і називали «Заградською», а тепер це вже давно центр Глухова.

Сама церква є пам’яткою архітектури національного значення, а її цінність значно виросла у 2008 році, коли реставратори знайшли старий розпис, датований XVIII століттям. На первинному тиньку була майстерно зображена Тайна вечеря. На жаль, розпис зберігся лише фрагментарно – найкраще смисловий центр зображення — Ісус у багряниці.

Преображенська церква ua.igotoworld.com

Преображенська церква
ua.igotoworld.com

Ще одна старовинна церква міста – Вознесенська, була збудована у 1767 році на околиці, на цвинтарі. Наразі вона є пам’яткою архітектури місцевого значення. Це єдиний на Лівобережжі зразок архаїчного типу культових споруд.

За інформацією з сайтів: Глухів туристичний, Релігійний туризм

Ви дещо не врахували