Це одна з двох римо-католицьких церков, що побудовані в Києві. Розташована у самому центрі міста на вулиці Великій Васильківський. Церква була сконструйована у 1899-1909 роках і побудована в готичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким.
Миколаївський костел — одна з найцікавіших споруд архітектури початку XX ст. Збудований в стилізованих готичних формах з високими стрілчастими шпилями, вирізняється стрункими пропорціями, легкістю, ясністю композиційної структури. У планово-просторовій композиції костел св. Миколая вирішено у вигляді хрещатої в плані базиліки з розвинутим трансептом, двома вежами на головному, західному фасаді, і меншою третьою – над середхрестям, сигнатуркою з дзвоном.
Головну увагу зосереджено на західному фасаді – з трьома порталами, величезним вітражованим круглим вікном-«трояндою», над яким підноситься трикутний фронтон. Обабіч – високі готичні фіали й ажурні стрільчасті вежі. Загальна висота споруди 55 метрів.
Бездоганна пропорційність і врівноваженість всіх мас, довершеність і ясність композиційного задуму поєднуються з таким само бездоганним виконанням кожної деталі, починаючи від скульптурних зображень святих на фасаді і закінчуючи латунними дверними ручками, завісами та засувками. Впадають в око і сірі ящірки, що ховаються у шпаринах архітектурних форм – то вже дійсно задум В. Городецького і вправна рука Е. Сала.
У 1909 p. костел було освячено, хоча споруда й не була остаточно добудована.
Після 1917 pоку костел закрили. У 1930-ті роки він використовувався як складське приміщення, пізніше тут був розташований архів. Під час Великої Вітчизняної війни будівля храму була значно зруйнована.
У листопаді 1945 р. заступник голови Раднаркому УРСР Л. Корнієць звернувся з листом до наркома НКВС УРСР В. Рясного про передачу колишнього костелу під Держархів, що мав переїхати туди з Лаври. А вежі глузливо використали для навішування радіоантен. Лише у 1970-х pp., зважаючи на численні сміливі нарікання громадськості, антени було знято, а костел поставлено на довгострокову реставрацію. Остання передбачала пристосування пам’ятки під так званий “Республіканський будинок органної і камерної музики”; установа ця була створена у 1978 р. У ході реставрації, яка провадилася під керівництвом архітектора О. О. Граужіса, було відтворено візерунчастий черепичний дах, покрито керамічною плиткою фасади (цю роботу, задуману В. Городецьким, тоді, при спорудженні, не довели до кінця через брак коштів), реставровано все до дрібниць.
Особлива увага приділялась естетичному оформленню та створенню комфортних умов залу. Для оформлення інтер‘єрів будинку були виготовлені в Прибалтиці кольорові вітражі, на Львівській меблевій фабриці — м‘які стилізовані меблі, в Ківерцях Волинської області — високоякісний паркет.
Спеціально для концертного залу майстрами фірми «Rieger-Kloss» (м. Крнов, Чехословаччина) було сконструйовано великий концертний орган. При конструюванні органу майстри намагалися наблизити його зовнішній вигляд до архітектурного стилю костелу, що об‘єднало унікальну архітектуру з унікальним інструментом.
Втім, не обійшлося і без вимушених новацій. Так, аби пристосувати пам’ятку до нових потреб, зроблено замість керамічної паркетну підлогу, обладнано гардероби, на місці вівтаря встановлено новий орган чеської фірми “Рігер-Клосс”, а крісла зроблено без пюпітрів (для молитовників). З лютого 1980 pоку в перебудованому під концертний зал приміщенні Миколаївського костьолу розташований Національний будинок органної та камерної музики України.
Наразі Костел Святого Миколая ділять між собою Національний будинок органної та камерної музики України (як приміщення для концертів) та парафія Святого Миколая Римо-католицької церкви в Україні, яка проводить в ній служби для релігійної громади.
Приміщення костелу зараз перебуває в аварійному стані і потребує реконструкції. Храм залишився недофарбованим та без хрестоцвіту – деталі, яка оздоблює вежі готичних будівель. Також він потерпає ще від кількох проблем – під костелом пролягає лінія метрополітену, і від постійних вібрацій стіни дають тріщини. А фундамент уражений грибком – він потерпає від ґрунтових вод.
Використано матеріали статті Дмитра Малакова «Архітектор Городецький», та інформацію з сайтів oldkyiv.org.ua, organhall.kiev.ua
Фото vsviti.com.ua