Тульчин

Область: Вінницька

Тульчин – неповторне містечко на Вінниччині, що попри свої невеликі розміри, вміщує таку величезну історію. Тульчин пов’язаний з романтичними середньовічними замками, легендами, загадковими підземними тунелями, садибою Станіслава Потоцького, що немає аналогів в Україні, а також багатьма архітектурними та культурними пам’ятками. Це місто має свою історію та яскраве життя.

Перші згадки про Тульчин датуються 1607 роком.У минулому місто належало подільській родині Струсів. Відомо, що одна із представниць цього роду вийшла заміж за Калиновського, а тому й місто Тульчин перейшло до цієї родини.

Міські ворота photoukraine.com

Міські ворота
photoukraine.com

Відомо, що у 17 столітті Тульчин був вагомим торговельним центром Поділля. За роки свого існування, в силу історичних подій, Тульчин був у владі Речі Посполитої, Османської імперії. Це все відбилося й на культурі та архітектурних мотивах міста, що сьогодні відкриваються перед очима мандрівників.

Місцеві визначні пам’ятки, що заслуговують уваги: Комплекс палацу Потоцьких (1785 р.), Тульчинський технікум ветеринарної медицини (Малий або Верхній палац Потоцьких 1775 р ), краєзнавчиий музей (колишній будинок Декабристів 18 ст.), будинок Глікліха (1912 р), кладовищенський костьол, будинок Абазів, Успенська церква 1789 р.

Комплекс палацу Потоцьких

stezhkamu.com

stezhkamu.com

Палац є одним із кращих зразків української архітектури у стилі класицизму. Він вражає своєю красою та грандіозністю. Не дарма його називають Подільським Версалем. Це окраса і візитна картка міста Тульчина.

wikimapia.org

wikimapia.org

Палац був зведений у 1775-1782 роках для графа Станіслава Щенсного Потоцького. Потоцькі володіли тульчинським землями з 1729 року. До них Тульчин належав Калиновським – польському дворянського роду. У 1772 році місто переходить до Станіслава Потоцького, який приймає рішення побудувати тут палац.

ridna.ua

ridna.ua

Будівництво палацового комплексу в Тульчині, резиденції Потоцьких, здійснювалося за проектом французького архітектора Жозефа Ежена Лакруа.

Кожному, хто входив в палац, кидався в вічі надпис над колонами на білому фризі виконаний великими бронзовими, позолоченими буквами: „чтоб в этом доме всегда пребывала свобода и добродетель. ”Поставлен в 1782 году”.

myvin.com.ua

myvin.com.ua

В наші дні в колишньому палаці розташовується Тульчинське училище культури. Щорічно тут навчається більше як 380 чоловік.
Велична історія палацу Потоцьких у Тульчині і сьогодні дозволяє розкрити значення цього архітектурного ансамблю

Тульчинський краєзнавчий музей

Музей tulchin-rda.gov.ua

Музей
tulchin-rda.gov.ua

Музей у Тульчині був створений у 1927 році. Першим його директором став відомий кооперативний, громадський діяч Поділля Іполит Чеславович Зборовський  В музеї зібрано безліч матеріалів і предметів з природи, історії та персоналій, зокрема, військової історії та про декабристський рух у регіоні, етнографії тощо Тульчинського краю.

Успінська церква з дзвіницею

ua.igotoworld.com

ua.igotoworld.com

Успенська церква в центрі Тульчина є унікальною реліквією. Це будівля пережила дві світові війни. На ньому немає ніяких руйнувань, ціла висока дзвіниця і красивий фігурний купол. А в 20 столітті, коли більшість храмів були переобладнані під господарський потреби, Успенська церква залишалася закритою, зберігаючи усередині розписного інтер`єр і ошатний декор стін.

Згідно з архівними даними, тут знаходиться більше 50 поховань, але до наших днів збереглися лише два могильні хрести, детально описують хто під ними похований. Храм вважається однією з найголовніших святинь сучасного Тульчина. Тут проводять регулярні реставрації і підтримують красу навколо будівлі. Успенська церква має почесне звання пам`ятки архітектури, побудованого понад 200 років тому і зберіг свій первозданний вигляд.

Христо-Різдвяний кафедральний собор (18ст.колись домініканський костел та монастир)

Собор mykrai.files.wordpress.com

Собор
mykrai.files.wordpress.com

Будувався собор на кошти графа Станіслава Потоцького в 1786-1817 роках як католицький домініканський костьол з чернечими келіями. Будували його англійські архітектори і нагадувати він повинен був собор Св. Петра в Римі в мініатюрі.

Костел монастиря домініканців

ua.igotoworld.com

ua.igotoworld.com

Костел монастиря домініканців у Тульчині побудований в 1780 р в стилі раннього класицизму. Перший католицький храм з’явився на цьому місці ще в 1636 р, але згодом був зруйнований . Відроджений на кошти польського магната С. Потоцького. Тут граф Потоцький вінчався з легендарною Софією , для якої він пізніше побудував парк ” Софіївка ” в Умані. 1831 г. Після костел перебудували в православному стилі . Зараз це Кафедральний собор Різдва Христового . Перед будівлею встановлено пам’ятник А. Суворову .

Музей-садиба М.Д. Леонтовича

http://tulchin-rda.gov.ua/

http://tulchin-rda.gov.ua/

В грудні 1977 року з нагоди 100-річчя з дня народження видатного українського композитора М.Д. Леонтовича в м. Тульчині відкрито музей – квартиру М. Леонтовича. В музеї знаходяться його особисті речі, інструмент, на якому він грав, та безліч світлин композитора та його родини.

Римо-католицький костел (19 ст.)

skaz.com.ua

skaz.com.ua

Прекрасні будівлі можна знайти в місті скрізь. Один із витворів мистецтва архітектури ще раз доводить багату історію.

За інформацією з сайтів: Стежками.com, Мій край – Вінничина, Дороговказ, Вікіпедіяmy vin

Ви дещо не врахували