Загальнонаціональна акція «7 чудес України» була започаткована Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» у 2007 році.
Ця акція стала найрезонанснішим та найуспішнішим проектом у галузі популяризації вітчизняного туризму за більш ніж 20 років української незалежності!
“Всеукраїнська акція «7 чудес України» задумувалася як прагнення показати українцям і світу історично значиме, архітектурно витончене, туристично привабливе, одним словом – красиве та унікальне обличчя держави, в якій ми живемо. Тут не хотілося згадувати традиційних пояснень сумних сторінок історії нашої країни. Ми, навпаки, прагнули продемонструвати велич української історії не лише у формі гіпотез і казкових легенд, а й по факту“, – говорить ініціатор проекту МИКОЛА ТОМЕНКО.
За результатами акції у 2007 році країна визначила «7 історико-архітектурних чудес України», якими стали: Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», Києво-Печерська Лавра, Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», Національний дендрологічний парк «Софіївка», Херсонес Таврійський, Софія Київська та Національний заповідник-острів «Хортиця».
Вже за рік, у 2008 році, відбувся другий етап акції – «7 природних чудес України», переможцями якого було визнано: Біосферний заповідник «Асканія-Нова», Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», Дністровський каньйон, Мармурову печеру, Національний природний парк «Подільські Товтри», озера Світязь та Синевір.
Після проведення цієї акції, один з її переможців – Біосферний заповідник «Асканія-Нова» – за ініціативи Миколи Томенка став учасником всесвітньої акції «New seven wonders of nature» (450 номінантів з усього світу) і потрапив до списку 77 чудес світу!
Обидва етапи акції під загальною назвою «7 чудес України» мали великий успіх, тому у 2010 році широкому загалу було презентовано третій проект акції – «7 чудес України: замки, фортеці, палаци». В результаті його проведення були обрані такі переможці: Аккерманська фортеця, Алупкінський палац, Кам’янець-Подільська фортеця, Луцький Верхній замок, Митрополичий палац у Чернівцях, Палац у Качанівці, Хотинська фортеця.
У 2013 р. була проведена акція “7 чудес Києва”, переможцями якої стали (за абеткою): Андріївська церква та Андріївський узвіз, Будинок з химерами, Видубицький монастир, Володимирський собор, Києво-Могилянська академія та Старий Поділ, Києво-Печерська лавра, Софія Київська. Оргкомітетом акції було прийнято рішення спеціальними нагородами відзначити також СПЕЦНОМІНАНТІВ акції: Михайлівський Золотоверхий собор як найвизначніший з відтворених об’єктів Києва, а також Миколаївський костел та Національний художній музей як дві визначних пам’ятки столиці, які потребують негайної реставрації за підтримки держави.
УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ АКЦІЙ
Традиційно, акції «7 чудес України» проходять у кілька етапів.
Перший етап – оголошення початку акції та прийняття пропозицій щодо її учасників. Під час І етапу Оргкомітет акції, до якого входять відомі громадські діячі, науковці та регіональні представники, визначає її учасників та презентує їх широкій громадськості.
На другому етапі відбувається представлення своїх номінантів областями, організація прес-турів та визначення фіналістів акції шляхом опитування 100 експертів у галузі туризму, архітектури, історії і культури.
Третій етап – визначення переможців акції шляхом підведення підсумків експертного та відкритого Інтернет-голосування (50/50). Нагородження переможців.
“7 ЧУДЕС УКРАЇНИ”
І етап Всеукраїнської акції – “7 історико-архітектурних чудес України” (2007 р.)
Переможцями стали: Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», Національний дендрологічний парк «Софіївка», Національного заповідника «Херсонес Таврійський», Історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», Національний історико-культурний заповідник «Києво-Печерська лавра», Національного заповідника «Софія Київська», Національний заповідник – острів «Хортиця».
Спецномінації отримали: Лівадійський палац-музей (АР Крим), музей «Писанка» (м. Коломия на Івано-Франківщині), Замковий комплекс князів Острозьких на Рівненщині.
ІІ етап Всеукраїнської акції – “7 природних чудес України” (2008 р.)
Переможцями стали: Національний біосферний заповідник «Асканія-Нова» (Херсонщина), Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя» (Миколаївщина), Дністровський каньйон (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл.), Мармурова печера (АР Крим), Національний природний парк «Подільські Товтри» (Хмельниччина), озеро Світязь (Волинь), озеро Синевир (Закарпаття).
Спецномінації отримали: Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент (АР Крим), Олешківські піски (Херсонщина), Оптимістична печера (Тернопільщина).
ІІІ етап Всеукраїнської акції – “7 чудес України: замки, фортеці, палаци” (2010 р.)
Переможцями стали: Луцький Верхній замок, Кам’янець-Подільська фортеця, Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця, Митрополичий палац (м. Чернівці), Хотинська фортеця, палац у Качанівці (Чернігівщина), Алупкінський (Воронцовський) палац.
Спецномінації отримали: Бахчисарайський (Ханський) палац, палац Кирила Розумовського у Батурині (Чернігівщина), Чигиринська фортеця – Резиденція Богдана Хмельницького (Черкащина), Олеський замок (Львівщина).
ІV етап Всеукраїнської акції – “7 чудес Києва” (2013 р.)
Переможцями стали: Андріївська церква та Андріївський узвіз, Будинок з химерами, Видубицький монастир, Володимирський собор, Києво-Могилянська академія та Старий Поділ, Києво-Печерська лавра, Софія Київська.
Спецномінації отримали: Михайлівський Золотоверхий собор як найвизначніший з відтворених об’єктів Києва, а також Миколаївський костел та Національний художній музей як дві визначних пам’ятки столиці, які потребують негайної реставрації за підтримки держави.
“7 туристичних маршрутів України”
Метою акції було визначення найбільш привабливих туристичних маршрутів вихідного дня та найкращої туристичної інфраструктури України. У зв’язку з надходженням величезної кількості матеріалів з усієї України акцію було вирішено продовжити. Вона триває до сьогодні.
ВІДЕО про чудеса України
Станом на 2015 рік відзнято вже 40 фільмів про найкрасивіші, найважливіші та найцікавіші куточки нашої країни: 10 фільмів із циклу «7 історичних чудес України», 10 фільмів про «7 природних чудес України» та 20 фільмів із циклу «7 чудес України: замки, палаци, фортеці».
«7 чудес України: замки, палаци, фортеці»: підготовлено 20 пізнавальних телепрограм про фіналістів цієї акції, які транслювалися провідними українськими телеканаламии. Диски з цими передачами було безкоштовно передано до освітньо-культурних закладів України.
«7 природних чудес України»: відзнято серію телевізійних програм про переможців та спецномінантів акції. DVD-диски із записами цих передач були безкоштовно поширені в освітніх закладах України.
«7 історико-архітектурних чудес України»: до диску увійшли 10 фільмів про переможців та спецномінантів всеукраїнської акції «7 історико-архітектурних чудес України». Диски безкоштовно поширювались у навчальних закладах України.
Українські чудеса – на марках, у літаках та посольствах
Побачили світ путівники «Україна, якою ми мандруємо», «7 природних чудес України». Буклети видані українською, російською та англійською мовами для пропагування України через її міжнародні представництва та посольства, а також з метою безкоштовного розповсюдження в аеропортах України.
У 2011 році в Україні було презентовано сім поштових марок, які увійшли до малого аркушу під назвою «Сім природних чудес України». За підсумками конкурсу “Краща поштова марка України 2011”, який був проведений “Укрпоштою”, марки «Сім природних чудес України» зайняли третє місце.
У 2012 році було презентовано 7 поштових марок, які увійшли до малого аркушу під назвою «Сім чудес України: замки, палаци, фортеці».